مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک (قسمت اول: لنز دوربین)

مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک

(قسمت اول: لنز دوربین)

بسیار پیش آمده که در یک روز شاد وعالی با کودک مان مشغول بازی شده ایم . شور و نشاط کودک، ما را هم سر ذوق آورده و خواسته ایم این لحظه های سرشار از انرژی را با دوربین مان به تصویر بکشیم. ولی بر خلاف انتظار، عکس کودک مان آن شور و هیجان را ندارد و عکس خوبی از کار در نمی آید. یا اینکه کودک مان در یک لحظه و بطور اتفاقی حرکت یا فیگور خاصی را گرفته مثلا در وضعیت خاص و جالبی خوابیده و تصمیم می گیریم این لحظه تکرار نشدنی را برای همیشه ثبت کنیم  ولی عکس خوبی از کار در نمیاد. این اتفاق به این دلیل است که اولا از دوربین مناسب برای عکاسی کودک استفاده نکرده ایم، دوما تکنیک عکاسی خوبی را هم بکار نبرده ایم. در این سری مطالب، دوربین مناسب برای عکاسی کودک را به شما معرفی می کنیم و در ادامه، روش ها و تکنیک های مناسب برای عکاسی کودک و عکاسی نوزاد را به شما آموزش می دهیم تا براحتی بتوانید با عکس های بسیار خوبی که می گیرید زیبایی های زندگی را برای همیشه ثبت کنید.
برای عکاسی کودک در فضای منزل و فضای باز، در ابتدا به دوربینی نیاز داریم که از لنز تله و واید خوبی برخوردار باشد. همچنین تنظیمات سرعت (Shutter-speed) و دیافراگم (Diaphragm) را بطور مستقل و با قابلیت تنظیم بصورت مجزا در اختیار ما بگذارد. دوربین مناسب برای عکاسی کودک و عکاسی نوزاد، ویژگی های مهم دیگری نظیر دامنه حساسیت (ISO) بالا، فلاش مناسب، لرزش گیر، قابلیت عکاسی ماکرو و ... هم دارد که هر کدام از این موارد را در مطالب بعدی به تفصیل شرح خواهیم داد.
در ابتدا لازم است انواع دوربین ها بشناسیم. بطور کلی دوربین های دیجیتالی که برای مصارف خانگی مناسب هستند به دو دسته تقسیم می شوند:
1)    دوربین های SLR
2)    دوربین های Compact
دوربین های SLR یا آیینه ای، دور بین هایی هستند که لنز آنها قابلیت تعوض دارد. این دوربین ها از کیفیت خوبی برخودارند و بسته به قدرتشان برای تمام عکاسی ها ( عکاسی کودک, عکاسی نوزاد, عکاسی بارداری, عکاسی پرتره, عکاسی طبیعت و ... ) مناسب هستند. ولی از طرفی هم بسیار گران قیمت بوده به وسایل جانبی زیادی نیاز دارند و کار کردن با آنها نیز سخت است. ما در آتلیه کودک نقش باران از این نوع دوربین ها استفاده می کنیم.

آموزش عکاسی دوربین SLR

                                                                                                                                                              آموزش عکاسی دوربین SLR

 

دوربین های ,Compact دوربین هایی هستند با لنز های زوم ثابت (غیر قابل تعویض). عکاسی با آنها به نسبت دوربین های SLR بسیار آسان تر است. این دوربین ها تنوع و مدل های بسیاری هم دارند ولی کدام یک از آنها برای کار ما مناسب تر است؟ در زیر چند مدل از این دوربین ها را آورده ایم تا با شکل ظاهری آنها بیشتر آشنا شوید.


 آموزش عکاسی دوربین Compact                                                   آموزش عکاسی دوربین Compact                                                         آموزش عکاسی دوربین Compact          

 عکاسی از کودک بخصوص در حال بازی، شرایط خاصی دارد. اگر برای کادر بندی مناسب، زیاد به کودک نزدیک شویم ممکن است بازی او را خراب کنیم از طرفی او متوجه ما شده و حالت طبیعی خود را از دست می دهد. پس برای عکاسی کودک به دوربینی نیاز داریم که لنز تله خوبی داشته باشد تا بتوانیم از فواصل دور براحتی از او عکس بگیریم. از طرفی هم ممکن است در مکان دیگری مثلا یک میهمانی، فضای عکاسی به اندازه ای نباشد که بتوانیم به اندازه کافی به عقب برویم تا همه فضا را در عکس داشته باشیم. در اینصورت به دوربینی نیاز داریم که لنز واید خوبی هم داشته باشد.
یکی از عکس های بسیار زیبا و منحصر به فردی که می توان از  کودک گرفت، عکس دست و پا، چشم ها و جزئیات کوچک و نقلی کودک است که همیشه جذابیت داشته است.  برای اینکه بتوانیم از اعضای گوناگون کوچولوی قشنگمون عکس بگیریم به دوربینی نیاز داریم که لنز آن قابلیت ماکرو یا عکاسی از فواصل نزدیک را داشته باشد.

آموزش عکاسی لنز ماکرو

 

بنابراین برای عکاسی کودک، عکاسی نوزاد و عکاسی پرتره در گام اول به دوربینی نیاز داریم که از لنز تله، واید و ماکرو خوبی برخوردار باشد. قدرت لنز ها و میزان واید و تله آنها در روی دوربین های دیجیتال Compact با عنوان X ایکس مشخص می شود و هر چه این مقدار بیشتر باشد میزان واید و تله آن بیشتر و قوی تر است. برای مثال دوربینی با لنز 30X از تله واید بسیار قوی تری نسبت به دوربینی با لنز 5X برخوردار می باشد. همانگونه که در عکس مشاهده می شود با لنز 30X می توان چقدر به سوژه نزدیک شد و دیتیل های زیبایی را نسبت به لنز 5X عکاسی کرد.  

 

آموزش عکاسی لنز تله                      آموزش عکاسی لنز تله

 

در مورد لنز های تله، نرمال و واید و ویژگی های آنها در مطالب بعدی بطور مفصل توضیح داده شده است. (چنانچه علاقمندید پیش از مطالعه قسمت دوم، این بخش ها را بخوانید بر روی لینک های زیر کلیک نمایید)


 
فهرست آموزش های عکاسی
مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک (قسمت دوم: تنظیمات نور)
لنز تله، کاربرد و ویژگی های آن (بزودی)
لنز نرمال، کاربرد و ویژگی های آن  (بزودی)
لنز واید، کاربرد و ویژگی های آن (بزودی)
لنز زوم، کاربرد و ویژگی های آن (بزودی)
لنز ماکرو، کاربرد و ویژگی های آن (بزودی)

دیدگاهی بنویسید