مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک (جمع بندی قسمت 1 – 8)


مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک (جمع بندی قسمت 1 – 8)

در 8 قسمت گذشته آموزش عکاسی کودک با مشخصات و ویژگی های دوربین های عکاسی آشنا شدیم و دریافتیم که صرفا نام یک مدل یا برند خاص دلیل مناسبی برای خرید دوربین عکاسی نیست. حالا می دانیم که قبل از خرید یک دوربین عکاسی ابتدا باید هدفمان را از عکاسی بدانیم. یعنی اول تعیین کنیم قصد داریم از چه موضوعی عکاسی کنیم. عکاسی کودک، عکاسی نوزاد، عکاسی بارداری، عکاسی پرتره و یا عکاسی طبیعت و ... . در مرحله بعد باید بدانیم قصد داریم عکس هایمان را با چه کیفیتی و در چه ابعادی چاپ کنیم و برای این کار نیاز داریم بدانیم با دوربین مان چگونه باید کار کنیم و این همه کلید و علامت در روی آن چه کار می کند تا بتوانیم از وسیله ای که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم.
با درک مشخصات فنی دوربین و امکاناتی که این مشخصات (برای مثال فلاش، لنز، لنز هود، لرزشگیر و ...) در اختیار ما قرار می دهند حالا می توانیم مشخصات دوربین های گوناگون را که در سایت های مختلف در سایت های مختلف آمده است در کنار یکدیگر لیست کنیم و بفهمیم برای چه امکاناتی چقدر هزینه می کنیم.
در یک جمع بندی کلی و با مروری مختصر بر موارد ذکر شده، بهترین دوربین عکاسی برای استفاده خانگی دوربینی است که:
1)    لنز واید بیشتر (مثلا واید 24) و لنز تله بلند تر (مثلا 1200) و لنز ماکرو قوی (برای مثال بتواند تا یک سانتیمتر به سوژه نزدیک شود) داشته باشد. (قسمت اول، لنزها)

 

               آموزش عکاسی, لنز ها                      آموزش عکاسی, لنز تله

 

 2)    قابلیت داشته باشد تا تنظیمات نور یعنی تنظیم سرعت شاتر، تنظیم دیافراگم، و تنظیم حساسیت نور (ISO) را بطور مستقل و جدا از یکدیگر در اختیار ما قرار بدهد. (بخش دوم، تنظیمات نور)

نحوه عملکرد و شرح کامل سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو را در بخش های بعدی در آموزش سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو مطالعه نمایید. (بزودی)

 

آموزش عکاسی, تنظیمات دوربین

 

3)    دوربین عکاسی علاوه بر کفشک فلاش به فلاش سر دوربین مجهز باشد و اینکه بتوان یک فلاش External به دوربین متصل کرد. فلاشی با قدرت پرتاب نور بالا، حجم نور بالا، قابلیت چرخش در تمامی جهات و قابلیت استفاده از دی فیوزر (قسمت سوم فلاش)

 

                                   آموزش عکاسی, کفشک فلاش                                آموزش عکاسی, فلاش

 

4)    لنز دوربین قابلیت نصب لنز هود را داشته و مجهز به کلید Image Stabilizer یا لرزشگیر باشد. (قسمت چهارم، لنز هود و لرزشگیر)

 

                         آموزش عکاسی, لنز هود                             آموزش عکاسی, لرزشگیر


5)    لنز دوربین قابلیت نصب فیلتر UV در قسمت جلوی لنز را داشته باشد. ( قسمت 5، فیلتر یو وی)

آموزش عکاسی, فیلتر یو وی

6)    LCD دوربین عکاسی بتواند در تمامی جهات حرکت کند تا بتوانیم براحتی در زوایای نا متعارف عکاسی کنیم. (قسمت 6، عکاسی متحرک)

 

آموزش عکاسی, ال سی دی

 7)    دوربین عکاسی قادر باشد هم بطور اتوماتیک و هم بطور دستی عمل فوکوس کردن یا واضح سازی را انجام دهد. (قسمت 7، فوکوس دستی و اتوماتیک)

 

آموزش عکاسی, فوکوس کردن

 8)    دوربین، رزولوشن بالا و یا بهتر بگوییم کیفیت و رزولوشن متناسب با کیفیت و ابعادی که قصد داریم عکس مان را چاپ کنیم داشته باشد. (قسمت 8، رزولوشن دوربین)

 

آموزش عکاسی, سی سی دیفهرست آموزش های عکاسی
آموزش عکاسی، سرعت شاتر (قسمت نهم)

دیدگاهی بنویسید