مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک ( قسمت هشتم: رزولوشن دوربین)

مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک

( قسمت هشتم: رزولوشن دوربین)


در قسمت هفتم از آموزش عکاسی کودک، معلوم شد که قابلیت تبدیل فوکوس اتوماتیک به دستی در برخی موارد چقدر حیاتی است. در این بخش قصد داریم در مورد رزولوشن دوربین صحبت کنیم که اساسا چیست و ما به چه رزولوشنی نیاز داریم.
به تعبیری ساده رزولوشن یعنی کیفیت. در دوربین های آنالوگ قدیمی کیفیت در دو بخش مورد ارزیابی قرار می گرفت. یکی لنز دوربین و دیگری نگاتیو یا فیلم عکاسی. بدین معنی که لنز دوربین ما هر چه دقیق تر باشد تصویر با کیفیت تری هم ایجاد می کند. از طرف دیگر فیلم عکاسی باید آنقدر دقت داشته باشد تا بتواند تصویر با کیفیت لنز را در خود ثبت کند.
در دوربین های دیجیتالی امروزی نیز همین قاعده پابرجاست با این تفاوت که فیلم عکاسی جای خود را به یک دریافت کننده الکترونیکی داده است که نور و تصویر را در خود ذخیره می کند. برای درک بهتر این موضوع و اینکه بدانیم چه رزولوشنی به درد ما می خورد لازم است کمی در مورد ساختار دوربین های دیجیتال بیشتر بدانیم.  
دوربین های دیجیتال در انتهای خود در جایی که سابقا فیلم عکاسی قرار می گرفت بخشی دارند به عنوان دریافت کننده نور و تصویر. این دریافت کننده مانند یک اسکنر کوچک در داخل دوربین عمل می کند و نوری را که از لنز به آن می تابد اسکن و دریافت می کند. این اسکنر کوچک CCD نام دارد. سی سی دی، تشکیل شده از تعداد زیادی سلول های مربع شکل حساس به نور که به هر یک از آنها پیکسل گفته می شود. بطوریکه وقتی یک اشعه نورانی به CCD می تابد، سی سی دی آن اشعه و رنگ آنرا دریافت کرده و طی یک سری فعل و افنعالات الکترونیکی به فایل تصویری تبدیل و در حافظه دوربین عکاسی ذخیره می کند. هرچه تعداد این نقاط حساس به نور یا پیکسل ها در CCD بیشتر باشد تصویر ایجاد شده هم کیفیت بیشتری خواهد داشت و هم ابعاد بزرگتری.


آموزش عکاسی, سی سی دی


CCD ها در مقایسه با فیلم های عکاسی دو مشکل بزرگ داشتند اول آنکه سرعت پردازش تصویر (تبدیل یک اشعه نورانی به فایل تصویری) در آنها بسیار کند بود و دوم آنکه تعداد رنگ محدودی را نسبت به فیلم های عکاسی می دیدند. در حقیقت پیکسل های CCD ها نسبت به تمام رنگها ی موجود واکنش صحیح نداشتند و در این مواقع رنگ جدیدی را که قادر به درک آن بودند جایگزین رنگ اصلی می کردند. حتما به تصاویری برخورد کرده اید که آسمان به جای آبی، به رنگ سبز پسته ای درآمده است. دلیل این پدیده این است که CCD دوربین قادر به تشخیص و  تبدبل آن طیف آبی نبوده و رنگ سبز پسته ای را جایگزین آن ساخته است.آموزش عکاسی رزولوشن دوربین

 


با پیشرفت تکنولوژی، نسل های جدیدی از CCD ها به بازار عرضه شد و این اشکال کمی برطرف شد ولی به کلی مرتفع نشد. برای رفع این اشکال دریافت کننده های جدید با تکنولوژی متفاوتی به دنیای دیجیتال آمدند که CMOS نام داشتند. CMOS ها سرعت پردازش بالاتری داشتند و نسبت به CCD ها تعداد رنگ بیشتری را نیز می دیدند.
CCD ها یک اشکال دیگر هم داشتند و آن اینکه در جاهای کم نور و تاریک نویز زیادی در تصویر ایجاد می کردند. نویز ها نقاط رنگی ریزی هستند که باعث می شوند هم تصویر محو شود هم اینکه بخوبی دیده نشود. این نقیصه نیز با آمدن CMOS ها تا حد زیادی بر طرف شد. تصاویر زیر در شرایط بسیار کم نور  و یک بار با CCD و یک بار با CMOS  گرفته شده است. و مشاهده می کنیم که در شرایط بسیار بد که تقریبا نوری برای عکاسی وجود ندارد با وجود نویز زیاد، CMOS تقریبا تصویر واضحی داده است.


آموزش عکاسی, نویز رنگی

 با دانستن مطالب بالا معلوم شد چرا CMOS  ها بر CCD ها ارجحیت دارند. حال بپردازیم به ادامه بحث رزولوشن یا کیفیت.  در بالا گفته شد که به هر یک از این نقاط حساس به نور در روی CMOS ها پیکسل می گویند. تعداد پیکسل ها در روی CMOS بسیار زیادند. مثلا برخی 10/000/000  پیکسل دارند و برخی 15/000/000 پیکسل.  از آنجاییکه هر یک میلیون پیکسل برابر است با یک مگاپیکسل، پس دوربینی که ده میلیون پیکسل بر روی CMOS خود دارد یک دوربین ده مگاپیکسلی و دوربینی که 15 میلیون پیکسل دارد دوربین 15 مگاپیکسلی است. بدیهی است هرچه مگاپیکسل یک دوربین عکاسی بیشتر باشد تصویر با کیفیت تر و البته از نظر ابعاد، تصویر بزرگ تری هم می دهد. برای مثال یک دوربین 2 مگاپیکسلی تصویری در ابعاد 9 در 12 سانتیمتر می دهد در حالی که یک دوربین 10 مگاپیکسلی تصویری در ابعاد 40 در 60 سانتیمتر ایجاد می کند.
یک نکته مهم در رزولوشن دوربین های دیجیتالی و تعداد پیکسل های آنها وجود دارد و آن اینکه با یک دوربین 2 مگاپیکسلی فقط عکس هایی در ابعاد 9 در 12 سانتیمتری خواهیم داشت و نه بزرگتر. و چنانچه بخواهیم از طریق نرم افزاری مثل فوتوشاپ تصویر آن را بزرگتر کنیم کیفیت تصویر  به شدت افت پیدا می کند. ولی با توجه به اینکه مگاپیکسل بیشتر برابر است با هزینه بیشتر، میزان بزرگنمایی عکس ها و خروجی شما می تواند یک عامل تعیین کننده در انتخاب رزولوشن دوربین تان باشد. در اصل وقتی قصد نداریم عکس کودک مان را از 9 در 12 سانتیمتر بزرگتر کنیم چرا باید هزینه یک دوربین با قابلیت خروجی 40 در 60 سانتیمتر را بپردازیم؟
از طرف دیگر دریافتیم که تکنولوژی CMOS با CCD  چه تفاوت هایی دارد. پس اینجا می توان گفت یک دوربین 10 مگاپیکسلی با تکنولوژی CMOS بهتر از یک دوربین 14 مگاپیکسلی با تکنولوژی CCD خوهد بود. حتی با این وجود که تعداد پیکسل کمتری دارد و تصویر کوچکتری هم ارایه می دهد. به عبارت ساده مگاپیکسل به تنهایی به معنای کیفیت بیشتر نیست و فاکتورهای دیگری نیز دخالت دارند. فاکتورهایی مثل تکنولوژی دریافت کننده نور در دوربین و ابعاد آن دریافت کننده در دوربین.
در مورد ابعاد دریافت کننده همین کافی که هر چه ابعاد فیزیکی  CMOS بیشتر باشد هم پیکسل های بیشتری در آن جا میگیرد و هم اینکه ابعاد خود پیکسل ها هم بزرگتر می شود و  این موضوع کیفیت تصویر  را بالا می برد.
نتیجه اینکه با توجه به بودجه ای که برای خرید دوربین عکاسی کنار گذاشته ایم و با توجه به خروجی تصویر دوربین به لحاظ ابعاد و صد البته سطح توقع مان از کیفیتی که از عکس کودکمان انتظار داریم می توانیم رزولوشن مناسب را برای دوربین مناسب جهت عکاسی کودک، عکاسی نوزاد،  عکاسی بارداری و عکاسی پرتره انتخاب نماییم.فهرست آموزش های عکاسی
مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک (جمع بندی قسمت 1 تا 8)
آموزش عکاسی سرعت شاتر (قسمت نهم)

دیدگاهی بنویسید