مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک ( قسمت هفتم: فوکوس اتوماتیک ودستی)

مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک

( قسمت هفتم: فوکوس اتوماتیک ودستی)


در قسمت ششم از آموزش عکاسی کودک، دیدیم با یک ال سی دی متحرک می توان از زوایای نا متعارف به عکاسی کودک پرداخت و به خلق تصاویر ویژه ای دست زد.
اما قابلیتی که اغلب به فراموشی سپرده می شود و بسیار مهم است قابلیت تنظیم فوکوس Focus  از حالت اتوماتیک به حالت دستی Manual می باشد. ساختار چشم انسان بگونه ای است که همواره یک پلان از چند پلانی که در مقابلش قرار دارد را واضح می بیند و بقیه پلان ها محو هستند و چشم با تغییر مسیر نگاه، پلان دیگری را واضح می کند. به همین دلیل است که هر چیزی که می بینیم داری بعد و عمق زیبایی است.

آموزش عکاسی، فوکوس دستی

این ساختار در دوربین عکاسی نیز وجود دارد. البته این امکان نیز وجود دارد که همه پلان ها واضح باشد و این به سلیقه و بیان شما از آنچه در مقابلتان قرار دارد بستگی دارد. این عمل به کمک اشعه ای که از دوربین عکاسی به سمت سوژه تابیده می شود و باز می گردد انجام می شود. این مکانیزم به زبان ساده اینگونه است که دوربین عکاسی از درون لنز اشعه ای را به سمت سوژه ارسال و بعد آن را دریافت می کند. سپس مسافت طی شده را محاسبه و فاصله دوربین و سوژه را مشخص می کند و در آخر لنز را بطور دقیق تنظیم می کند. همه این مراحل در کمتر از یک ثانیه انجام می شود. این عمل را در اصطلاح عکاسی، فوکوس کردن، کانونی کردن و یا  نت کردن می گویند.
نکته اینجاست که دوربین های عکاسی در برخی شرایط قادر به انجام این کار نیستند. زیرا اشعه ارسالی را دریافت نمی کنند. در این مواقع مجددا اقدام به ارسال  و دریافت می کنند و از داخل ویزور می بینیم که تصویر مدام بسمت محوی و نت شدن حرکت می کند. برخی موقعیت ها که دوربین عکاسی قادر به فوکوس کردن نیست عبارتند از:
1) عکاسی از پرندگان در آسمان (زیرا بازتابی از اشعه ارسالی به دوربین باز نمی گردد مگر آنکه بتوانیم دقیقا روی پرنده دقیق شویم و البته دوربین هم باید سرعت عمل خوبی داشته باشد)
2) عکاسی از سوژه ای که بصورت کرکره ای یا سطوح افقی، عمودی و بسیار نزدیک به هم باشد. در این شرایط مسیر اشعه در بازگشت منحرف شده و به دوربین عکاسی نمی رسد)
3) در شرایطی که قصد دارین از میان یک چیزی مثلا یک شیشه ای که قطرات باران روی آن نشسته و یا از میان برگ ها سوژه را شکار کنید. در این مواقع اشعه ارسالی پس از برخورد به اولین پلان یعنی شیشه و یا برگها به سمت دوربین باز می گردد و به جای آنکه موضوع عکاسی، واضح شود شیشه و یا برگ فوکوس می شود.
4) در محیط های کم نور نیز این اشعه توان پیدا کردن موضوع مقابل را ندارد. به همین دلیل برخی دوربین ها زمانی که دکمه شاتر را نیمه فشار می دهید تا فوکوس کند در محیط های کم نور نور قرمز رنگی را به طرف سوژه می تابانند تا نور لازم برای فوکوس کردن تامین شود.
5) در مقابل سوژ هایی که سطوح بسیار صاف و صیقل دارند نیر فکوس کردن دشوار است. زیرا این سطح صاف همانند آسمان بافت و یا هیچ برآمدگی یا فرورفتگی ای ندارد که اشعه ارسالی به آن برخورد کند و بسمت دوربین بازگردد.
6) در موقعیت هایی که سوژه از پس زمینه کوچکتر است نیز دوربین فریب می خورد. زیرا اشعه ارسالی به پس زمینه برخورد کرده و باز می گردد در نتیجه سوژه محو می شود و پس زمینه واضح می شود.
و ...

فوکوس دستی، آموزش عکاسی

برای حل این مشکلات ابتدا باید بدانیم چگونه باید فوکوس کرد. اول اصطلاح نیم شاتر را یاد بگیریم. دکمه ای را که در روی دوربین عکاسی فشار می دهیم تا عکس بگیرد دکمه شاتر نام دارد. دکمه شاتر دوربین عکاسی در دو مرحله به پایین می رود. مرحله اول زمانی است که به آرامی و نصفه، آن را به پپایین فشار می دهیم و در جایی متوقف می شود. به این حالت، نیم شاتر گفته می شود. در حالت نیم شاتر عملیت فوکوس و نورسنجی بطور همزمان صورت می پذیرد. مرحله دوم زمانی است که دکمه شاتر را بطور کامل فشار می دهیم و عکس گرفته می شود.


آموزش عکاسی، نیم شاتر

نحوه فوکوس کردن:

در وسط ویزور دوربین های عکاسی یک شاخصه ای وجود دارد که به شکل دایره یا یک مستطیل کوچک می باشد. در ابتدا باید این شاخصه را دقیقا روی سوژه قرار بدهید. سپس نیم شاتر کنید تا عملیات واضح سازی انجام شود. دقت کنید انگشتتان را تا پایان زمان عکاسی یعنی زمانی که دکمه شاتر را بطور کامل فشار می دهید از روی شاتر بر ندارید. زیرا با برداشتن انگشت، همه چیز از نو تکرار می شود و ممکن است شما کادر را تغییر داداه باشید. اگر بعد از انجام این کار دوربین قادر به واضح کردن سوژه نبود یا اینکه اشتباها پس زیمینه را فوکوس می کرد کافیست اندکی جای شاخصه را تغییر بدهید و مجددا نیم شاتر کنید. چنانچه در اینصورت هم موفق به فوکوس دقیق نشدید باید دوربین را از حالت فوکوس اتوماتیک خارج و بطور دستی این کار را انجام دهید.
برای این کار، در کنار لنز ها کلیدی قرار داده اند که لنز را از حالت اتوماتیک خارج می سازد و فوکوس کردن مانند دوربین های قدیمی، بصورت دستی انجام می شود. این کلید دو وضعیت دارد. در وضعیت  AF بطور اتوماتیک فوکوس انجام می شود و در وضعیت MF بصورت دستی. یعنی موتور لنز از مدار خارج می شود و رینگ فوکوس لنز را باید آنقدر بچرخانیم تا به وضوح مورد نظر برسیم. این گزینه راه حل نهایی برای رسیدن به واضح سازی مطلوب می باشد و چنانچه دوربینی قابلیت فوکوس دستی را نداشته باشد امکان عکاسی از شرایط فوق را نخواهد داشت. این یک ویژگی خوب برای عکاسانی است که عکاسی کودک، عکاسی نوزاد، عکاسی بارداری، عکاسی پرتره و حتی عکاسی طبیعت انجام می دهند.
 آموزش عکاسی، فوکوس دستی و اتوماتیک

 

فهرست آموزش های عکاسی
مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک ( قسمت هشتم: رزولوشن دوربین)دیدگاهی بنویسید