مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک ( قسمت ششم: ال س دی متحرک)


مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک

(قسمت ششم: ال س دی متحرک)


در قسمت پنجم آموزش عکاسی از کودک، اهمیت فیلتر UV در بهبود کیفیت عکس و مراقبت از لنز دوربین عکاسی مشخص شد. در این بخش یک ویژگی خیلی عالی برای دوربین خانگی خوب را معرفی می کنیم.
بطور کلی کادربندی در دوربین ها از دو شیوه امکان پذیر است. یکی از داخل ویزور و یکی از طریق LCD .
زمانی که از ویزور استفاده می کنیم طبیعی است که دوربین را باید به چشم بچسبانیم تا به صحنه عکاسی مسلط باشیم. ولی با استفاده از LCD نیازی به این کار نیست و می توان به راحتی دوربین را در مقابل چشمان به هر سمتی نگه داشت. اما نکته حائز اهمیت این است که این ال سی دی باید قابلیت چرخش به به سمتی را داشته باشد تا بتوان به راحتی از زاویه ای که دوست داریم عکاسی کنیم. چنانچه ال سی دی این قابلیت را نداشته باشد در عکاسی از زوایای نا متعارف کار، سخت می شود.
بنابراین ال سی دی یا نمایشگر متحرک، یک ویژگی مهم برای دوربینی است که با آن عکاسی کودک، عکاسی نوزاد، عکاسی بارداری و عکاسی پرتره انجام می شود.


آموزش عکاسی، ویزور

معایب و مزایای ویزور و ال سی دی:
در مورد استفاده از ویزور و یا نمایشگر ال سی دی، اینکه کدام شیوه راحت تر است بستگی به عادت و تسلط شما بر دوربین دارد. جدا از راحتی کار با این دو وسیله، هر یک معایب و ویژگی هایی دارند. برای مثال: در ویزورها یک پیچ تنظیم درجه بینایی وجود دارد که باعث می شود دوستانی که از عینک استفاده می کنند بتوانند بدون عینک تصویر شفاف و واضحی را از داخل ویزور دوربین عکاسی ببینند و عکاسی کنند ولی با استفاده از ال سی دی این دسته از دوستان ناچارند عینک را به همراه داشته باشند.
برای عکاسی از زوایای نا متعارف، یک ال سی دی چرخان توانایی فوق العاده ای به عکاس می دهد که با ویزور به راحتی امکان پذیر نیست و البته گاهی هم غیر ممکن است.
زمانی که از ال سی دی برای کادر بندی استفاده می شود مصرف باتری به شدت افزایش می یابد و این موضوع در جاهایی که امکان شارژ مجدد باتری و یا زمان کافی برای شارژ مجدد وجود نداشته باشد به معنای پایان عکاسی در آن روز است ولی با استفاده از ویزور باتری مصرف نمی شود و زمان عکاسی افزایش می یابد.
و اما یک ویزگی مهم و کاملا حرفه ای برای عکاسی با ویزور:
بسیار پیش آمده در مقابل یک منظره زیبا و دل انگیز ایستاده ایم و آاز آن عکس گرفته ایم تا آن لحظه زیبا را برای همیشه ثبت کنیم. ولی بعد از عکاسی می بینیم عکس ما اصلا آن احساسی را که در آن لحظه داشتیم منتقل نمی کند. این پدیده به این دلیل است که ما به غیر از چشم با دیگر حواسمان هم آن صحنه را درک می کنیم ولی دوربین ما فاقد آن حواس دیگر یعنی حس لامسه، بویایی، شنوایی و چشایی است. غیر از این ها چشم انسان دارای ساختار خاصی است  و بطور استریو می بیند. بدین ترتیب که:
هر چشم بطور مستقل از یکدیگر می بیند سپس این دو تصویر توسط مغز یکسان سازی شده و تشکیل یک تصویر را می دهند. به عبارت ساده ما تصاویر مقابلمان را استریو می بینیم. این ویژگی سبب می شود اشیا را حجم دار و داری بعد خاصی ببینیم. در حالیکه دوربین عکاسی یک لنز و یک ویزور دارد در نتیجه نمی تواند استریو ببیند. از این رو عکاس ها تلاش می کنند در زمان عکاسی، صحنه مقابلشان را از دید دوربین و بصورت تک چشمی ببینند و همینطور تلاش می کنند بر دیگر عواملی که بر احساس آنها تاثیر گذاشته تا تصمیم بگیرند عکاسی کنند آگاهی داشته باشند و حالا با استفاده از تکنیک های عکاسی، زاویه دید مناسب و ... عکس خوبی بگیرند و احساسشان را منتقل کنند. استفاده از ویزور کمک می کند با یک چشم و با تمرکز بر روی کادر مورد نظر راحت تر این کار را انجام بدهیم. توجه داشته باشید این بدان معنا نیست که با استفاده از ال سی دی امکان ثبت عکس های خوب و با احساس وجود ندارد. نکته مهم اینجاست که با شناسایی ساختار ابزاری که در دست داریم بتوانیم با اسفاده از ویژگی های آنها به خواسته خود برسیم.

آموزش عکاسی کودک، ویزور

 

 

فهرست آموزش های عکاسی
مشخصات دوربین مناسب برای عکاسی کودک ( قسمت هفتم: فوکوس اتوماتیک ودستی)

دیدگاهی بنویسید